A megkülönböztetés nyomon követése és jelentése: valós példák

Ebben a részben négy esettanulmányt mutatunk be a sportban tapasztalható megkülönböztetés nyomon követésének és jelentésének bemutatására.

Ahhoz, hogy a legtöbbet hozza ki ebből a valós életből és tanulási esettanulmányból, arra kérjük Önt, hogy tanulási folyamatként kövesse ezeket a lépéseket:

  1. Olvassa el (a helyzet megértéséhez)
  2. Gondolkodj (arról, hogy mit tettél volna)
  3. Nézze (tippek és trükkök a vezető szervezettől)
  4. Gondolkodjon (a tanultakról).

A rasszizmus elleni küzdelem története Magyarországról

Az ügy alapjai (Ki/MIKOR): Oltalom Sport Association, “Score for Respect”, since 2018

Leírás: Az Oltalom Jótékonysági Egyesület 2005-ben kezdte el a sportot, mint személyiségfejlesztő terápiás tevékenységet használni a működésében. Az ötlet a védenceinktől származott: a hajléktalanszálló lakói jelezték, hogy időnként szívesen fociznának együtt, így kezdődött el a közös, hobbiból, szórakozásból történő közös focizás - egyfajta „focis foglalkozás” - hagyománya. A klub kezdetben kizárólag a hajléktalanoknak kínált rendszeres, ingyenes sportolási lehetőséget, később, 2008-ban azonban a klub kiterjesztette kínálatát a fiatalabb, de szociálisan hátrányos helyzetű emberekre is.

Azonosított igények: A látens rasszizmus kezelése a magyar labdarúgásban és az edzők szerepe a játékosok támogatásában.

Konkrét betekintés: Egy 2024 márciusában történt incidens, amelyben Mészöly Géza , az Újpest FC magyar profi labdarúgóklub vezetőedzője és egy játékos rasszista sértegetése rávilágít a rasszizmus összetettségére a magyar labdarúgásban.

Géza, a magyar labdarúgás kiemelkedő alakja, akinek édesapja is jelentős szerepet töltött be a sportágban, és élő adásban tett ellentmondásos kijelentést, az MLS (Magyar Labdarúgó Szövetség) fegyelmi eljárásával nézett szembe. A „feka” becsmérlő kifejezés használata, amely egy rasszista kifejezés, amelyet a fekete bőrűek sértésére használnak, széleskörű kritikát váltott ki. Ennek ellenére a Géza megbüntetéséről szóló döntést magas rangú személyiségek - köztük a miniszterelnök és a Magyar Labdarúgó Szövetség vezetője - ellenezték, akik a szavainak rasszistaként való értelmezése ellen érveltek.

Ez a forgatókönyv kiemeli a rasszizmus kezelésének és megértésének folyamatos kihívásait a sportban és általában a társadalomban.

  • NÉZZE: In this video, Frigyes Hegyi is sharing his experience as a coach at Ontalom and how he is using football to create an inclusive community. He also explains the challenges faced in confronting racism.
  • GONDOLJ!
    • Mi a probléma?
    • What signal is sent by the Géza case regarding racism in Hungarian football?
    • How does the person working at Ontalom may feel about it? How will their work be impacted?
    • Ki tud segíteni a szervezetnek a probléma megoldásában?

A rasszizmus elleni küzdelem története Finnországból

Az ügy alapjai (Ki/MIKOR): A Lahden Pelicans jégkorongklub és a Finn Jégkorong Szövetség - 2022/2023-as szezon

Leírás: 2022 novemberében a finnországi Lahden Pelicans jégkorongklub 13 éves junior játékosa rasszista sértéseket jelentett egy mérkőzés alatt, ami arra késztette az edzőt, hogy az előre kidolgozott terv szerint - korábbi incidensek alapján - félbeszakítsa a mérkőzést. A játékvezető a lefújáson kívül más jelentést nem tett. A jégkorongszövetség szigorúan reagált, felfüggesztette a vezetőedzőt és 3000 eurós bírságot szabott ki a Lahden Pelicans klubra.

Azonosított igények: Egy olyan helyzet kezelése, amelyben rasszista inzultusok történtek a játékosok között egy ifjúsági alapszintű mérkőzésen, és az egyik csapat elhagyta a helyszínt.

Konkrét betekintés: A jégkorong az egyik legfontosabb sportág Finnországban. A bevándorló családok gyermekei számos nehézséggel szembesülnek a csatlakozás során. Például a szüleik nem tudják megtanítani őket a kezdetekre, a sport meglehetősen drága, és nincsenek példaképeik. Most mégis csatlakoztak az első bevándorló családokból származó gyerekek, de máris szembesülnek a rasszizmussal a sportágban. A jégkorongszövetségnek nem volt elképzelése arról, hogyan kezelje ezt.

  • GONDOLJ!:
    • Mi a probléma?
    • Hogyan érezheti a gyerek és az edző a problémát?
    • Mit kell tennie a szervezetnek a probléma megoldására?
    • Ki tud segíteni a szervezetnek a probléma megoldásában?
  • NÉZZE: Juha Sokka, a Lahden Pelicans jégkorongklub vezetőedzőjének 9 hónapos küzdelmeiről és tetteiről.
  • REFLECT:
    • Mi volt hasonló a válaszomban, és mi volt új számomra?

A rasszizmus elleni küzdelem története Belgiumból

Alapvető azonosító adatok: A 80-as évek óta aktív, 2015-ben hozta létre a "We welcome young refugees" kezdeményezést.

Leírás: A labdarúgás a legnépszerűbb sport Belgiumban, és az a sportág, ahol a legnagyobb a sokszínűség, és ezáltal a megkülönböztetés és a rasszizmus legnagyobb kockázata.

2015-ben jelentős migrációs hullám érkezett Európába és Belgiumba, és ezzel együtt a rasszizmus még erőteljesebben megnyilvánult. A labdarúgás reprodukálja a társadalmi viselkedést és ezáltal a rasszizmust.

A 2022-2023-as szezonban az Országos Diszkrimináció- és Rasszizmusellenes Kamara 156 diszkriminációs üggyel foglalkozott. Ebből a 156 ügyből 109 volt bigottsági panasz.

Azonosított szükséglet: A rasszizmus és a megkülönböztetés elleni küzdelemre vonatkozó cselekvési terv 2020 óta létezik nemzeti szinten, a helyi szintű kluboknak azonban lépéseket kell tenniük a rasszizmus és a megkülönböztetés megelőzése és nyomon követése érdekében.

Konkrét betekintés: A Kraainem FC a 80-as években született futballklub. A klub meggyőződése, hogy a labdarúgás a társadalmi integráció eszköze, és közösségi léptékű "együttélési" térnek kell lennie. A klub mindig is a sokszínűség és a nyitottság híve volt.

Létrehozása óta kezdeményezéseket hajtottak végre a rasszizmus megelőzésére, nyomon követésére és leküzdésére a klubban és annak környékén. 2015 óta, az európai migrációs válságot követően a klub úgy döntött, hogy a labdarúgáson keresztül elősegíti a migránsok és menedékkérők (fiatalok és felnőttek) befogadását. Kiemelve az együttélés fontosságát és a mindenki elfogadását szorgalmazva, mint a sport alapját.

  • GONDOLJ!:
    • Mi a probléma?
    • Hogyan érezhet a személy a problémával kapcsolatban?
    • Mit kell tennie a szervezetnek a probléma megoldására?
    • Ki tud segíteni a szervezetnek a probléma megoldásában??
  • NÉZZE: Mit tett a belga szervezet?
  • REFLECT:
    • Mi volt hasonló a válaszomban, és mi volt új számomra?

A rasszizmus elleni küzdelem története Olaszországból

Alapvető azonosító adatok: Kriketttevékenység Rómában, amelyet az UISP Roma és az „Insieme per l'Aniene” egyesület támogat, amely több krikettcsapatot is magában foglal (Bangla Roma, Cricket Roma).

Leírás: 2006 körül számos ázsiai közösség kérte az UISP-t, hogy segítsen nekik krikettpályákat találni. Kirekesztettnek és marginalizáltnak érezték magukat egy olyan országban, ahol semmit sem tudtak a játékról, és ahol nem álltak rendelkezésre létesítmények. Az UISP Romának és az Insieme per l'Aniene-nek köszönhetően, amely egy városi parkot kezel (az Aniene Róma két folyójának egyike), találtak egy területet, amelyet jelenleg teljes egészében a különböző krikettcsapatok kezelnek, amelyek az évek során alakultak. A kezdet nem volt könnyű, az olaszok diszkriminációja jellemezte, akik azzal vádolták őket, hogy „privatizálnak” egy közterületet, de az évek során erényes példává vált. A krikettcsapatok (amelyek az évek során nemzetiségek tekintetében vegyes összetételűek lettek, és női szekció is alakult) gondoskodnak a karbantartásról és a takarításról, és sok olasz lelkesedett, olyannyira, hogy néhányan megtanultak krikettezni vagy szurkolni a mérkőzéseken.

Azonosított szükséglet:Az ázsiai közösségeknek szükségük volt egy olyan helyre, ahol a származási kultúrájukra jellemző sportot űzhetik. Egy hely, ahol találkozhatnak és szocializálódhatnak. A vasárnap délelőttönként játszott mérkőzések ugyanis gyakran alkalmat adnak arra, hogy együtt legyenek a családokkal, együtt egyenek és zenét hallgassanak.

Egy másik igény, amelyet azonosítottak, az volt, hogy szívesen látottnak és befogadottnak érezzék magukat, hogy találkozzanak olaszokkal és átadják a kultúrájukat.

Konkrét betekintés: Körülbelül 20 évnyi munka után az Aniene parkban lévő tábor nyilvános hellyé vált, amelyet a polgárok (útlevelüktől függetlenül) működtetnek, és amely nyitva áll a polgárok előtt. Tökéletes példája a sporton keresztül megvalósuló befogadási akciónak, amelyet a helyi közösségekkel és egyesületekkel közösen hajtanak végre. Mindenekelőtt egy olyan projektről van szó, amely idővel fejlődött, megértette mindenki igényeit és szükségleteit, és a legjobb megoldásokról tárgyalt.

Az antirasszizmushoz időre, kultúrára és oktatásra van szükség a jövő generációi számára.

  • GONDOLJ!:
    • Mi a probléma?
    • Hogyan érezhet a személy a problémával kapcsolatban?
    • Mit kell tennie a szervezetnek a probléma megoldására?
    • Ki tud segíteni a szervezetnek a probléma megoldásában?
  • NÉZZE: M Mit tett az olasz szervezet? A különböző megkérdezettek tanácsai és javaslatai
  • REFLEXIÓ:
    • Mi volt hasonló a válaszomban, és mi volt új számomra?

Az interszekcionális diszkrimináció kezelése

Az ügy alapjai (Ki/MIKOR): CONI Olasz Olimpiai Bizottság + 2020-as tokiói olimpia zászlóvivője

Leírás: 2021-ben Paola Egonut, az egyik legnagyobb olasz röplabdázót jelölték a 2020-as tokiói megnyitóünnepség olimpiai zászlóvivőjének. A jelölés után Olaszországban sokan kezdték kifejezni elégedetlenségüket ezzel a képviselőválasztással kapcsolatban.

A közösségi médiában sokan rasszista, szexista és homofób sértésekkel kommentálták Egonu jelölését. A felhasználók nagy része a választást csupán a politikailag korrektek új "trendjének" eredményének tartotta, és azt az elképzelést is megerősítette, hogy Egonu nem tekinthető olasznak (ami valóban az is) pusztán a bőrszíne miatt. A legtöbb hozzászólás nem veszi figyelembe Egonu tehetségét és a sportág iránti elkötelezettségét, amit űz, inkább a bőrszínét (nigériai szülőktől született Olaszországban), a nemét és a szexuális irányultságát (legalábbis állítólag) veszik célba.

Azonosított igények: Olyan helyzet kezelése, amelyben egy helytelen narratíva rasszista, szexista és homofób erőszakos megjegyzések kombinációjának terjedését okozhatja a közösségi és a mainstream médiában.

Konkrét betekintés: Az olimpiai zászlóvivő a világ sportolóit képviseli, és ez nagy megtiszteltetésnek számít.

  • GONDOLJ!:
    • Mi a probléma?
    • Mit gondol a gyerek és az edző a problémáról?
    • Mit kell tennie a szervezetnek a probléma megoldására?
    • Ki tud segíteni a szervezetnek a probléma megoldásában?
  • NÉZZE:
  • REFLECT:
    • Mi volt hasonló a válaszomban, és mi volt új számomra?