A megálló végére képes leszel:
A sportban a megkülönböztetés költségei sokrétűek és többdimenziósak. Hatásuk az enyhétől a pusztítóig terjedhet. Az alábbi ábrán ezt az összetettséget próbáljuk megragadni.
Ezek a pontok azt mutatják, hogy a sportvilágnak a társadalmi befogadás minden lehetőségét javítania kell, kezdve a nők, a migránsok, az LMBTQI+ és a fogyatékkal élők számára barátságos és biztonságos sportközpontokkal. Ez magában foglalja például az építészeti akadályok eltávolítását, a többnyelvű feliratokat, a mindig megvilágított területeket, a védett női öltözőket.
Ezen elemek kezelése átfogó megközelítést igényel, beleértve a politikai változásokat, a kulturális változásokat, az oktatást és a sportszervezetek minden szintjén a képviselet növelését. Ezt csak jól megalapozott adatok alapján lehet megtenni.
A sportágazatok jelentős mértékben hozzájárulhatnak a társadalmunkban tapasztalható megkülönböztetés elleni küzdelemhez. A sportlétesítmények és a sportüzemeltetők fontos szereplői a befogadóbb társadalmak előmozdításának, és tevékenységükkel hozzájárulhatnak a közösségek és a kijelölt intézmények közötti párbeszédhez, és végső soron a megkülönböztetés megelőzéséhez.
A sportban tapasztalható diszkrimináció jelenségének valódi mértékének megértéséhez fontos tudni, hogy milyen intézkedésekre van szükség, mely közösségekben vagy sportágakban.
Jelenleg csak a rendkívül erőszakos esetekről számol be a média, és azok nagy visszhangot váltanak ki, míg más esetek inkább lebecsülik, és nem kapják meg a szükséges figyelmet. A sport számára a diszkrimináció jelenségének nem elemzése nem csak a sportolók elvesztését jelenti, hanem mindenekelőtt társadalmi és kulturális értelemben is csökkenést.
Az aluljelentések, különösen az alulról szerveződő sporttevékenységek és a nem túl népszerű sportágak esetében, hiányosságokat okoznak, így a sportkormányzat által biztosított diszkriminációellenes projektek, tájékoztatási kampányok, szabályozások és szankciók félszívű és hatástalan maradását kockáztatják.
A sportban tapasztalható diszkrimináció nyomon követése a leghatékonyabb módja annak, hogy ezt a csapást reflektorfénybe helyezzük, és meghatározzuk a megelőzést és az ellene való fellépést célzó stratégiai intézkedéseket.
Ha a tömegsport-szervezetek kezelni akarják a diszkrimináció problémáját, akkor több felismerést kell szerezniük - ezért van szükség a nyomon követésre, mivel megbízható adatokra van szükség, amelyek túlmutatnak az anekdotikus bizonyítékokon.
A sportban tapasztalható megkülönböztetés nyomon követésének célja a sport világát nap mint nap átszövő megkülönböztetés formáinak szisztematikus vizsgálata kell, hogy legyen. Ily módon a dinamika és a a megkülönböztetés jellemzői felismerhetők és elemezhetők, és hatékony stratégiák határozhatók meg az érintettek megelőzésére, enyhítésére és védelmére.
Az alábbi gyors gyakorlatokat azért dolgoztuk ki, hogy segítsünk Önnek elgondolkodni saját környezetén, és felkészüljön a MONITORA ütemterv következő állomására.